Mají zde své místo...

Nepřehlédněte projekty, které zde mají své místo:

 • eSpeak
  Opensource hlasový výstup (pro Windows i Linux)
 • Klango
  Sociální síť (nejen) pro zrakově postižené
 • NVDA
  Otevřený odečítač obrazovky nejen pro nevidomé
 • Textový průvodce stanicemi metra
  Projekt textového popisu stanic metra nejen pro nevidomé

Elektronická konference

Elektronická konference přátel portálu
Technika bez bariér

Elektronická konference našeho portálu vám přináší možnost otevřeně diskutovat o zde probíraných tématech. Prostřednictvím této konference také budete dostávat informace o zajímavých t´matech z našeho portálu.

Partneři

Články

Datové schránky budou mluvit

Kolem datových schránek se toho v posledních měsících hodně napsalo, ne vše bylo pochopitelně lichotivé. Asi se ale shodneme na tom, že jako celek je tento komunikační nástroj pro moderní veřejnou správu potřebný. Jednou z cílových skupin, která bude datové schránky využívat pro komunikaci s úřady, jsou i hendikepovaní, včetně nevidomých. Ti ale mají velmi obtížný přístup k informacím a samotná datová schránka jako soubor XML dat je tak pro ně naprosto nepřístupná. Co s tím? Tím se zabývala i naše Iniciativa v rámci projektu rozvoje asistivních technologií. A výsledek je tu. Schránky mluví.
Donutit počítač mluvit by se v dnešní době mohlo zdát docela primitivní. Ale jsme stále u toho, že počítač bude mluvit jen to, co mu řekneme. A zde narážíme na řadu problémů, které s tím souvisejí.

Datové schránky jsou zrovna jednou z oblastí, kde zpřístupnění pro zrakově postižené už od začátku představovalo poměrně značný problém. Samotná datová zpráva totiž není webový objekt a i když se otevírá v rámci webového prohlížeče, jedná se o zobrazenou XML strukturu. Tu musí zobrazovat a vizualizovat externí program - takzvaný XML parser. A ten není součástí prohlížeče. Zatímco samotné webové stránky informačního systému datových schránek jsou bez problémů přístupné, "uvnitř" datové zprávy už je to složitější. Naše Iniciativa se spolu s autorem XML parseru dohodla na řešení, kdy formuláře datových schránek (a postupně nejen tyto formuláře) budou schopny mluvit. Nevidomý tak uslyší to, co na obrazovce uvidí vidící.

Pokud chcete "slyšet", jak to vypadá v praxi, přijďte se podívat do stánku Práce nevidomých s počítačem na Konferenci Datové schránky, dne 8.6.2009 do Hradce Králové. Více na WWW stránkách konference.

Poslední komentáře
07.06.2016 19:54:10: A upřímně skvěle!!!! :-x pujcka 12000 ihned na ucet
25.06.2009 10:30:45: to je fajn.
 
Zobrazeno v rámci portálu Technika bez bariér
© 2009 Iniciativa informatiky pro občany