Mají zde své místo...

Nepřehlédněte projekty, které zde mají své místo:

 • eSpeak
  Opensource hlasový výstup (pro Windows i Linux)
 • Klango
  Sociální síť (nejen) pro zrakově postižené
 • NVDA
  Otevřený odečítač obrazovky nejen pro nevidomé
 • Textový průvodce stanicemi metra
  Projekt textového popisu stanic metra nejen pro nevidomé

Elektronická konference

Elektronická konference přátel portálu
Technika bez bariér

Elektronická konference našeho portálu vám přináší možnost otevřeně diskutovat o zde probíraných tématech. Prostřednictvím této konference také budete dostávat informace o zajímavých t´matech z našeho portálu.

Partneři

Články

Jak si vybrat mobilní připojení?

Autor: Redakce Technika bez bariér
Vybrat si mobilní připojení k internetu není tak jednoduché, jak operátoři ve svých reklamních kampaních tvrdí. Kde má člověk ale sehnat ty správné informace? A které připojení je skutečně funkční?

Tento článek neberte jako srovnávací test, protože jednoznačného vítěze nelze určit. Ale asi se shodneme na tom, že výběr mobilního operátora a vhodného připojení, je důležitý krok. A to nejen proto, že u řady operátorů se 'upíšete' na jistou dobu a je velmi problematické se s takového závazku vyhnout.

Kde najdete ty správné informace?

Na serveru Lupa je k dispozici srovnávací tabulka s přehledem jednotlivých služeb mobilních připojení (viz odkaz pod článkem). Zde si můžete jednoduše porovnat jednotlivé tarify připojení k internetu mobilními operátory. Vybrat si můžete z několika srovnávacích kritérií a hned vidíte výsledky porovnání programů operátorů.

K čemu internet potřebujete?

Než si vyberete svoje mobilní připojení, musíte si říci, k čemu ho budete nejčastěji používat. Jestli na občasné připojení v místě, kde není pevná linka, nebo jestli se budete připojovat často a z různých míst. Na tom pravděpodobně bude záviset i vaše připojení. Pokud se chcete připojovat jen z několika míst, postačí vám si prověřit, zda daný operátor má ve vašich lokalitách pokrytí a jaké připojení je v nich schopen nabídnout. Naopak pokud se chcete připojovat častěji, potřebujete sice starší, ale spolehlivější technologii GPRS nebo podobné.

Jak se připojit?

Je dobré si taky určit, jak konkrétně se chcete připojit. Zestručníme-li to, na výběr jsou celkem 3 možnosti: Můžete se připojit přes váš mobilní telefon, který si propojíte s počítačem a to buď kabelem, nebo třeba přes bluetooth. Nebo se můžete připojit pomocí USB zařízení poskytnutého od operátora (USB modemy jako flashky a nebo samostatné krabičky propojené kabelem). Poslední možností je modem na kartě v počítači (přes PCMCIA slot a nebo ExpressCard slot).

Pár slov o všech operátorech

Vezmeme to pěkně po pořádku: O2 má asi nejrozšířenější portfolio služeb, ale jeho problémem je to, že mimo velká města se se špatně zvolenou technologií jednoduše nepřipojíte. T-Mobile s jeho asi nejatraktivnějších 4G internetem je dobrá volba pro stálé, ale upřímně řečeno nic moc rychlé připojení a také nemá signál pro internet k dispozici všude. Ufon je výtečná volba pro připojování jen z několika míst a to ve velkých městech. Když funguje, poskytuje jedno z nejrychlejších a nejstálejších připojení. Vodafone je jistota, i když za cenu malé rychlosti třeba i v Praze. Sice zkouší 3G internet, ale prakticky to skoro nefunguje.

Související zdroje:

Tento článek je součástí webu IIO

Poslední komentáře
20.04.2017 10:31:17: Pokud se přejete objednávat produkty značky Dedra cz. Katalogy Dedra najdete on-line na webu. V Dedr...
07.06.2016 19:41:59: Funny slova :-( výhodné bezúročné půjčky
 
Zobrazeno v rámci portálu Technika bez bariér
© 2009 Iniciativa informatiky pro občany