Mají zde své místo...

Nepřehlédněte projekty, které zde mají své místo:

 • eSpeak
  Opensource hlasový výstup (pro Windows i Linux)
 • Klango
  Sociální síť (nejen) pro zrakově postižené
 • NVDA
  Otevřený odečítač obrazovky nejen pro nevidomé
 • Textový průvodce stanicemi metra
  Projekt textového popisu stanic metra nejen pro nevidomé

Elektronická konference

Elektronická konference přátel portálu
Technika bez bariér

Elektronická konference našeho portálu vám přináší možnost otevřeně diskutovat o zde probíraných tématech. Prostřednictvím této konference také budete dostávat informace o zajímavých t´matech z našeho portálu.

Partneři

Články

LoadStone - navigace pro nevidomé a zadarmo

Autor: Michal Rada
Pro mnoho lidí je navigace problém. Spousta z nás o sobě s omluvným patosem tvrdí, že máme orientační nesmysl. O mnoho těžší to mají ti, kdo ani nevidí na cestu. Vidící si mohou pomáhat různými GPS navigacemi, které dnes dokáží vyhledat nejen trasu autem, ale dokonce i pěšky. To ale problém slepců moc neřeší, neboť pěší navigace často nejsou ozvučeny. Zbývají dvě cesty. Velice propracovaný (ale i dost drahý) software WayFinder, který je přímo pro navigaci nevidomých určen, nebo... Nebo se podívat, jak na to odpověděla opensource komunita svým otevřeným programem LoadStone.
Loadstone je celkem zdařilý pokus o ozvučenou navigaci zrakově postižených pomocí telefonu a GPS. Samozřejmě se jedná o pouhou podpůrnou pomůcku, která slouží jen pro základní orientaci v prostoru.

Jak to celé funguje? Je to vlastně velice jednoduché. Do databáze programu si uložíte jednotlivé body - tedy místa vašeho zájmu - a program vás k nim dovede. Program zjišťuje polohu podle přijímače GPS a hlasem vás navádí. Vy pak můžete slyšet hlásky typu 'hospoda 220 metrů na 3 hodinách', nebo 'hospoda 120 metrů na severozápad'. Jak jste pochopili, většinou se používá navigace podle hodin (12 je před vámi, 6 je přímo za vámi, 10 kousek vlevo, atd.) ne každý má na sobě lišejník, aby bez zraku určit sever. Tenhle způsob navigace sice nevidomému neřekne, jaké jsou před ním překážky, ale zato mu celkem spolehlivě řekne, že jde úplně blbým směrem.

Počítaná navigace má pochopitelně svoje omezení, protože ani GPS satelitní určování polohy není naprosto přesné, ale pro běžnou orientaci je Loadstone nedocenitelný. Jeho obrovskou výhodou je, že je zadarmo a je k dispozici pro naprostou většinu operačních systémů mobilních telefonů. Tedy je hodně dostupný, akorát se o něm neví.

Ale abychom jenom nechválili, pochopitelně i tento software má své mouchy. O problematice nepřesnosti určování polohy jsme už mluvili. Další poměrně velké minus je v dosti chudé dokumentaci - dodnes neexistuje ucelená uživatelská příručka a ta trocha dokumentace co je, není přeložena do češtiny (program samotný v češtině je). Zamrzí i docela velká nepřehlednost v ovládání a fakt, že uživatel mnohdy neví, kde v programu vlastně je a co program dělá. Dodělat by si jistě zasloužil i převod orientačních bodů z databáze telefonu, nyní si totiž musíte všechny body třeba z Nokie převést sami a mnohdy je to až nadlidský úkon.

Obecně lze ale gratulovat k tak skvělému nápadu a popřát nejen uživatelům, ale i autorům 'šťastnou cestu'.

Související zdroje:

Tento článek je součástí webu Technika bez bariér

Žádné komentáře
 
Zobrazeno v rámci portálu Technika bez bariér
© 2009 Iniciativa informatiky pro občany