Mají zde své místo...

Nepřehlédněte projekty, které zde mají své místo:

 • eSpeak
  Opensource hlasový výstup (pro Windows i Linux)
 • Klango
  Sociální síť (nejen) pro zrakově postižené
 • NVDA
  Otevřený odečítač obrazovky nejen pro nevidomé
 • Textový průvodce stanicemi metra
  Projekt textového popisu stanic metra nejen pro nevidomé

Elektronická konference

Elektronická konference přátel portálu
Technika bez bariér

Elektronická konference našeho portálu vám přináší možnost otevřeně diskutovat o zde probíraných tématech. Prostřednictvím této konference také budete dostávat informace o zajímavých t´matech z našeho portálu.

Partneři

Články

Mini-notebooky - usnadnění běžného života

Asi to už napadlo i Vás. S rozvojem malých, lehkých, ale pro běžnou práci dostatečně výkonných notebooků od dnes již mnoha firem, se přenosné počítače stávají skutečně masovou záležitostí. Na řadě soukromých škol se již takzvané NetBooky běžně nakupují pro studenty. A tak je jen otázkou času, kdy tyto jinak plnohodnotné počítače najdou své uživatele i mezi hendikepovanými.
Je to velice pohodlné. Notebooky již dávno nejsou výsadou jen bohatších a nebo nadšenců. Dnes jsme ale zase o krok dál. Není zase tak neobvyklé, když jedeme vlakem, nebo autobusem a vedle nás je někdo, kdo má na klíně notebook. Dnes už se ale taky změnily ty notebooky. Už to není několikakilová záležitost, kde se hledí jen na výkon grafiky a světelnost displeje. Naopak, tvůrci filmu Postřižiny by jistě našli na moderní trend pár bonmotů. Notebooky už jsou lehké, malé a s bateriemi s výdrží několika hodin. Tedy ideální pro práci v terénu. Není tomu přitom tak dávno, kdy chtěli-li jsme při cestě vyřizovat třeba e-maily, nebo se procházet po našem oblíbeném webu, museli jsme mít buď drahý telefon, nebo PDA. To se ale změnilo. Jednak se naším oblíbeným webem již stal portál Technika bez bariér a jednak máme teď technické prostředky k dispozici.

Ideální stav: NetBook s menším displejem na klíně a připojení třeba přes mobilní telefon, který máme v tašce a s notebookem je spojen bezdrátově. Jo, to se to pracuje.

A jedněmi z těch, kteří prakticky nutně potřebují ke svému životu notebook (nebo jakýkoliv počítač), tak jsou právě hendikepovaní. E-mail jako jedna z forem komunikace, volání přes internet, hledání informací, zpráv, obsahu. To jsou jen některé z činností, které hendikepovaní prakticky denně dělají. A těmto lidem právě nahrává i jiná věc, než je zmenšení. A to je cena. Notebook, se kterým se dá provádět běžná kancelářská práce již dnes není otázkou desítek tisíc. A menší display? Třeba zrakově postiženým, kteří používají hlasový výstup a ovládají počítač místo s pomocí obrazovky s pomocí umělého hlasu, je to vlastně jedno.

Poslední komentáře
07.06.2016 20:34:20: ha, super! :-! rychla pujcka online broumov
07.06.2016 19:33:32: pálí чертяга!!! :-? rychlá nebankovní půjčka ihned
08.06.2012 11:37:06: daee seo sem
 
Zobrazeno v rámci portálu Technika bez bariér
© 2009 Iniciativa informatiky pro občany