Mají zde své místo...

Nepřehlédněte projekty, které zde mají své místo:

 • eSpeak
  Opensource hlasový výstup (pro Windows i Linux)
 • Klango
  Sociální síť (nejen) pro zrakově postižené
 • NVDA
  Otevřený odečítač obrazovky nejen pro nevidomé
 • Textový průvodce stanicemi metra
  Projekt textového popisu stanic metra nejen pro nevidomé

Elektronická konference

Elektronická konference přátel portálu
Technika bez bariér

Elektronická konference našeho portálu vám přináší možnost otevřeně diskutovat o zde probíraných tématech. Prostřednictvím této konference také budete dostávat informace o zajímavých t´matech z našeho portálu.

Partneři

Články

Pevná linka v mobilu? Ano, a je to levnější.

Autor: Lukáš Otáhal
napadlo Vás někdy se svého mobilu udělat pevnou linku? Mít jen mobil na kterém budete mít jak své mobilní číslo, tak číslo své pevné linky. Je zde možnost jak toho docílit. Dost důležitá informace je i to, že volání bude levnější než z mobilního telefonu.

K využití použijeme VOIP (Voice Over Internet Protocol) telefonování. Woip telefonování je uskutečnění hovoru přes internet. Popíši zde, jak provést implementaci volání přes internet v mobilu.

Požadavky

Co Musíte vlastnit, aby jste mohli provádět internetová volání s mobilu? Mobilní telefon podporou protokolu sip. Sip je protokol pro uskutečnění internetového volání. Tuto službu podporuje většina telefonů s operačním systémem symbian 9 a symbian 5 edice. Telefon musí podporovat jak zmíněný protokol, tak wifi připojení, nebo lépe řečeno je lepší když wify je telefonem podporována. My si to předvedeme na přístroji Nokia. Vy totiž můžete internetové volání používat i přes klasické přístupové body internetu, pokud Ve vašem městě je pokrytí umts 3 4 g atd. Dále je výhodou mít neomezené připojení k internetu ve svém mobilu, ale není to podmínka. Pokud jej máte, můžete svou pevnou linku provozovat i mimo bezdrátových sítí.

Jak na to?

Nejprve si musíme vybrat virtuálního operátora přes kterého budeme internetové volání používat. Zvolíme například fayn. Obdobně to bude fungovat i u dalších operátorů, ale u Fajn si popíšeme, jak konkrétně na to z pohledu nevidomého uživatele. Zde provedeme objednávku nějakého tarifu v našem příkladu se budeme věnovat , tarifu fayncool. V případě tohoto tarifu nebudete platit žádné měsíční poplatky, nebudete podepisovat žádné smlouvy. Volání do mobilních sítí je za 3,20 kč a do pevných linek za 0,50 kč. Ceny jsou s dph. Po vytvoření objednávky Vám na email dorazí uvítací email s telefonním číslem které Vám bylo přiděleno. Tohle číslo nás tak ani zajímat nebude. Budou nás zajímat uživatelské údaje do přihlašovací zony.

Přihlásíme se tedy do této zákaznické zóny fayn, kde klikneme na msn a kanály msn. zde najdete číslo s předvolbou 910. Tohle číslo budeme používat ve svém mobilu. Kdokoliv Vám bude na tohle číslo volat, hovor mu bude účtován, jako kdyby volal na pevnou linku. V klientské zoně fayn si poznamenáme zmíněné číslo s předvolbou 910.

Máme potřebné údaje, můžeme nastavit svůj telefon, aby byl schopen přijímat a uskutečňovat internetová volání. Podotýkám, že jak mobilní číslo tak číslo fayn. Jsou na sobě nezávislé v telefonu jej používáte najednou. Takže se Vám každý dovolá jak na Vaše mobilní číslo, tak číslo naši pevné linky, kterou jsme právě zřídili. Jdeme nastavit telefon. K registraci čísla do mobilu budete potřebovat registrační server a heslo sip. Heslo sip je v uvítacím emailu od fayn, server zde najdete také.

Ve svém mobilu najdeme v menu nástroje,nastavení připojení nastavení syp. Dáme levé volby výchozí profil a potvrdíme. Název profilu napište fayn. Profil služby zvolte idf výchozí přístupový bod, zvolte bod buď své wifi nebo internetový bod vašeho operátora pokud máte pokrytí 3 g atd. Poznámka. Pokud chcete využít volání později v jiné wifi síti musíte opět nastavit nový přístupový bod ve Vašem profilu fayn. Veřejné uživatelské jméno napište své číslo s předvolbou 910 Zadejte vlastní telefonní číslo v síti FAYN a za něj (bez mezery) '@sip2.fayn.cz', příklad '910123456@sip2.fayn.cz'. Použít kompresy ne. Registrace vždy zapnuto. Použít zabezpečení ne. Proxy server, nevyplňujte. Registrační server dejte ok. Adresa reg serveru, @sip2.fayn.cz oblast @sip2.fayn.cz uživatelské jméno své telefonní číslo příklad: 910123456 heslo: zadejte heslo sip které jste obdrželi v uvítacím emailu fayn. Typ přenosu udp port 5060 měl by být přednastaven.

Nyní jsme vytvořili připojení a registraci. Dále dáme menu nástroje nastavení připojení internetová volání dáme volby a jako výchozí zvolíme fayn. Teď už můžete uskutečnit svůj telefonní hovor. zadejte číslo a dejte levé volby volat dejte volby a zvolte internetové volání. Po prvé Vás telefon požádá o to, zda chcete číslo registrovat, potvrďte ok. Doporučuji vypnout a zapnout telefon. Jakmile telefon restartujete, objeví se hláška tísňového volání potvrďte ok. Tato hláška se Vám objeví jen po prvním restartu telefonu, pak již se zobrazovat nebude nic, jen uvítací obrazovka Vašeho mobilu jak jste zvyklý. Důležité upozornění číslo musíte zadávat v devítimístném formátu bez předvolby +420. Příklad: 604123456. Dobití kreditu provádíte převodem na účet společnosti info v uvítacím emailu.

Jak tedy vidíte, není to složité. Je sice pravdou, že ani v dnešní době někdy nedosahuje kvalita hovoru zrovna tu, co bychom zrovna potřebovali, avšak to je neustále se zdokonalující technologie a tyto obtíže jsou den ode dne menší a menší. Hodně štěstí s telefonováním.

Související zdroje:

Tento článek je součástí webu Technika bez bariér

Žádné komentáře
 
Zobrazeno v rámci portálu Technika bez bariér
© 2009 Iniciativa informatiky pro občany