Mají zde své místo...

Nepřehlédněte projekty, které zde mají své místo:

 • eSpeak
  Opensource hlasový výstup (pro Windows i Linux)
 • Klango
  Sociální síť (nejen) pro zrakově postižené
 • NVDA
  Otevřený odečítač obrazovky nejen pro nevidomé
 • Textový průvodce stanicemi metra
  Projekt textového popisu stanic metra nejen pro nevidomé

Elektronická konference

Elektronická konference přátel portálu
Technika bez bariér

Elektronická konference našeho portálu vám přináší možnost otevřeně diskutovat o zde probíraných tématech. Prostřednictvím této konference také budete dostávat informace o zajímavých t´matech z našeho portálu.

Partneři

Prostředí

Bezbariérovost prostředí na sebe bere pochopitelně mnoho podob. Můžeme se bavit o bariérách stavebních, technických (ale i technologických), o přizpůsobování okolního prostředí jedince a o mnoha dalších věcech, které působí různé překážky zejména zdravotně postiženým.

Odstraňování bariér prostředí není jednoduchý úkol. A popravdě řečeno to není ani úkol levný. Problém je v tom, že třeba v oblasti projektování staveb a veřejných prostor se i přes platnou legislativu mnohdy moc nepřemýšlí o bariérách a ty se pak stávají již nedílnou součástí staveb. Jako velice smutné příklady můžeme uvést třeba stanici metra Střížkov s jejími vyprojektovanými průhlednými skly, nebo občas se objevující tlačítka pro vozíčkáře umístěná ale až nad schody do budovy, či třeba nájezdovou plošinu vedoucí jen do půlky schodiště (ano, to je také u nás k vidění). To jsou bariéry, které byly vytvořeny sice neúmyslně, ale které působí někdy až neuvěřitelně hloupě.

Technika a technické prostředky pro odstraňování takových bariér - to je kapitola sama pro sebe. Vše počínaje výtahem a konče sofistikovanými navigačními systémy pro hendikepované (nebo třeba jen pro osoby se sníženou schopností orientace) - to vše je technika odstraňující bariéry prostředí.

 
Zobrazeno v rámci portálu Technika bez bariér
© 2009 Iniciativa informatiky pro občany