Mají zde své místo...

Nepřehlédněte projekty, které zde mají své místo:

 • eSpeak
  Opensource hlasový výstup (pro Windows i Linux)
 • Klango
  Sociální síť (nejen) pro zrakově postižené
 • NVDA
  Otevřený odečítač obrazovky nejen pro nevidomé
 • Textový průvodce stanicemi metra
  Projekt textového popisu stanic metra nejen pro nevidomé

Elektronická konference

Elektronická konference přátel portálu
Technika bez bariér

Elektronická konference našeho portálu vám přináší možnost otevřeně diskutovat o zde probíraných tématech. Prostřednictvím této konference také budete dostávat informace o zajímavých t´matech z našeho portálu.

Partneři

Navigační program LoadStone

Loadstone je celkem zdařilý pokus o ozvučenou navigaci zrakově postižených pomocí telefonu a GPS. Samozřejmě se jedná o pouhou podpůrnou pomůcku, která slouží jen pro základní orientaci v prostoru. Jak to celé funguje? Je to vlastně velice jednoduché. Do databáze programu si uložíte jednotlivé body - tedy místa vašeho zájmu - a program vás k nim dovede. Program zjišťuje polohu podle přijímače GPS a hlasem vás navádí. Vy pak můžete slyšet hlásky typu "hospoda 220 metrů na 3 hodinách", nebo "hospoda 120 metrů na severozápad", přičemž většinou se používá navigace podle hodin (12 je před vámi, 6 je přímo za vámi, 10 kousek vlevo, atd.) Tenhle způsob navigace sice nevidomému neřekne, jaké jsou před ním překážky, ale zato mu celkem spolehlivě řekne, že jde úplně blbým směrem.

Počítaná navigace má pochopitelně svoje omezení, protože ani GPS satelitní určování polohy není naprosto přesné, ale pro běžnou orientaci je Loadstone nedocenitelný.

Do programu si může uživatel uložit neomezené množství takzvaných bodů, které si může rozdělit do několika databází a tak mít soukromé body oddělené od pracovních, které může třeba sdílet s kolegy. Formát bodů je docela jednoduchý a na webu Loadstone je řada nástrojů, s jejichž pomocí lze vytvářet databáze bodů. K takto vytvořeným bodům se lze pak celkem jednoduše navigovat pomocí dvou módů - "průzkumného módu" a "navigačního módu". V databázích, kterých může být aktivních i více, lze samozřejmě vyhledávat. K bodům si může uživatel nahrávat zvukové poznámky, což je příjemný doplněk. Program pracuje na většině mobilních telefonů s ozvučením, přičemž asi nejlépe si rozumí s MobileSpeakem. Je k dispozici pro většinu operačních systémů.

Informace o programu LoadStone GPS

LoadStone GPS je jednoduchá utilita do mobilních telefonů s operačním systémem Symbian (instalace je k dispozici pro většinu verzí). S touto utilitou si uživatel může vytvořit prostřednictvím souřadnic GPS svoje body a jejich databázi a může se k nim nechat hlasově navigovat.

 • Výrobce/autor: LoadStone
 • WWW stránky programu: http://www.loadstone-gps.com
 • Velikost: 1 MB
 • Cena programu: Zadarmo (opensource)
 • Jazyk programu: Česky (vícejazyčný)
 • Poznámka: Před instalací z webu softwaru je třeba si vybrat správný typ mobilního telefonu.

Stáhnout LoadStone GPS

Můžete si stáhnout e stránek aplikace (anglicky)

 
Zobrazeno v rámci portálu Technika bez bariér
© 2009 Iniciativa informatiky pro občany