Mají zde své místo...

Nepřehlédněte projekty, které zde mají své místo:

 • eSpeak
  Opensource hlasový výstup (pro Windows i Linux)
 • Klango
  Sociální síť (nejen) pro zrakově postižené
 • NVDA
  Otevřený odečítač obrazovky nejen pro nevidomé
 • Textový průvodce stanicemi metra
  Projekt textového popisu stanic metra nejen pro nevidomé

Elektronická konference

Elektronická konference přátel portálu
Technika bez bariér

Elektronická konference našeho portálu vám přináší možnost otevřeně diskutovat o zde probíraných tématech. Prostřednictvím této konference také budete dostávat informace o zajímavých t´matech z našeho portálu.

Partneři

Zvětšovací program Lupa

Zvětšovací programy jsou dnes i v době rozvoje softwaru dosti vzácné. Většinou za ně musíte docela dost zaplatit. Ty zadarmo nenabízejí ale přesně ty funkce, které by hendikepovaný očekával. Postavit dobrý zvětšovací program není těžké, ale musíte vědět, co od něj přesně chcete.

I ve Windows je standardně program Lupa, který ovšem příliš nevyhovuje poměrné specifickým požadavkům slabozrakých. Takže, jak by měla vypadat lupa pro tyto lidi? Jaké by měla mít funkce? Měla by být na jednom místě na obrazovce, ale tak, aby neomezovala pohyb kurzoru po ní (i v oblasti pod lupou). Měla by mít veliký kurzor, který by neměl mít jen černou či bílou barvu (je spousta typů barev, na kterých černá a bílá skutečně nevynikne). Měla by poskytovat možnost přemisťování lupy, ale pouze pokud to uživatel chce. Samozřejmostí je možnost přepínání barev zvětšované oblasti (inverzní barvy).

Dlouho jsme hledali a přesto, že jsme našli řadu slibných projektů i z oblasti opensource (třeba Virtual Magnifying Glass), žádný z takových programů se všemi funkcemi jsme nenašli. Proto jsme se před lety rozhodli si takovou Lupu napsat. Ve své době měla úspěch a dokonce třeba i autoři VMG se přiznali, že jsme jim v lecčemž dali inspiraci.

I v dnešní době se s velkou sebekritičností domníváme, že naše Lupa je s dovolením to nejlepší zadarmo řešení na našem trhu. Zde tedy program je a můžete si jej zcela zdarma stáhnout a vyzkoušet.

Informace o programu Lupa

Program Lupa je jednoduchý zvětšovací software primárně určený pro zrakově postižené, ale pomůže třeba i normálně vidícím uživatelům. Má více funkcí, než standardní Lupa ve Windows. Nabízí mnohonásobné zvětšování; plynulé nastavování velikosti okna lupy; přemisťování lupy pokud najedete kurzorem do oblasti kde je na obrazovce; velký kurzor, který může mít mnoho barev pro snazší práci s kurzorem; zvukovou signalizaci práce s lupou; možnost sledování lupou kurzoru na obrazovce. Všechny funkce se dají jednoduše ovládat klávesovými zkratkami. Program obsahuje velice podrobnou uživatelskou příručku.

Stáhnout Lupa

Můžete si stáhnout instalační program Lupy

 
Zobrazeno v rámci portálu Technika bez bariér
© 2009 Iniciativa informatiky pro občany